DOLAR 18,8142 % 0.1
EURO 20,4012 % 0.04
GRAM ALTIN 1.157,81 % -0,27
ÇEYREK A. 1.893,02 % -0,27
BITCOIN 437.944 -3.239
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava

Baykar

Son Güncelleme :

07 Mayıs 2021 - 21:41

/ 0 views kez okundu.
Baykar

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, yerli ve milli imkanlarla geliştirilen Bayraktar AKINCI Tİ’HA’nın (Taarruzi İnsansız Hava Aracı) ikinci prototipinin ilk uçuş testini başarı ile tamamladığını açıkladı. Baykar’dan yapılan açıklamaya göre, Bayraktar AKINCI Tİ’HA’nın ikinci prototipi, Çorlu Hava Meydan Komutanlığı’nda bulunan Bayraktar AKINCI Uçuş ve Eğitim Merkezi’nde ilk uçuş testini yaptı.

Sistem Doğrulama ve Tanımlama Testi kapsamında saat 17.28’de havalanan AKINCI Tİ’HA’nın ikinci prototipi, Selçuk Bayraktar’ın idaresinde yapılan test uçuşunda 1 saat 2 dakika havada kaldı. Araç, gökyüzünde gerçekleştirmiş olan testlerden sonra saatler 18.30’u gösterirken piste teker koydu. İkinci prototip, 7 Mayıs tarihinde Baykar Milli Sİ’HA Ar-Ge ve Üretim Merkezi’nden devam etmekte olan testlere katılmak için Çorlu Hava Meydan Komutanlığı’nda yer alan Bayraktar AKINCI Test ve Uçuş Eğitim Merkezi’ne gönderilmişti.

Birinci prototip ilk uçuşunu 6 Aralık 2019 tarihinde, ikinci uçuşunu ise 10 Ocak’ta yapmıştı. Böylelikle Bayraktar Akıncı Tİ’HA’nın ikinci prototipi projenin üçüncü uçuşunu gerçekleştirmiş oldu. Proje çerçevesinde test uçuşları bundan sonra iki prototiple sürecek.

Selçuk Bayraktar, ilk uçuş testi ve Sistem Doğrulama ve Tanımlama Testi devam ederken yapmış olduğu açıklamada, aracın testlerden başarı ile geçtiğini duyurdu.Bayraktar, yapmış olduğu açıklamada “Hava aracımız bütün test aşamalarını başarı ile tamamladı. Şu anda yaklaşık 52 dakikadır havada. Birazdan dönüp inişe geçeceğiz. Vatanımıza, milletimize hayırlı ve uğurlu olsun.” ifadelerine yer verdi.

Bayraktar AKINCI Tİ’HA, ilk uçuşunu 6 Aralık 2019 tarihinde gerçekleştirmiş, test çerçevesinde 16 dakikalık uçuştan sonra başarıyla piste teker koymuştu. 10 Ocak tarihinde ise Sistem Doğrulama Testi için 1 saat 6 dakikalık uçuş yapan araç, 5 000 feet irtifada testi tamamlamıştı.

Sene sonuna kadar ilk teslimatın yapılmasının planlandığı Bayraktar AKINCI Tİ’HA projesinin üçüncü prototipinin entegrasyon süreci Baykar Milli Sİ’HA Ar-Ge ve Üretim Merkezi’nde sürüyor. Üçüncü prototip de entegrasyonun tamamlanmasından sonra test uçuşlarını icra etmek üzere Çorlu Hava Meydan Komutanlığı’na intikal ettirilecek.