DOLAR 18,8383 % 0.1
EURO 20,3282 % -1.12
GRAM ALTIN 1.128,47 % -2,34
ÇEYREK A. 1.845,04 % -2,34
BITCOIN 446.722 -0.432
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava

Genelge

Son Güncelleme :

16 Mayıs 2021 - 16:09

/ 1 views kez okundu.
Genelge

Son dakika haberi:İçişleri Bakanlığı, 17 Mayıs saat 05.00 itibariyle sona erecek tam kısıtlama dönemi sonrası başlayacak kademeli normalleşme takvimini açıkladı. İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “14 Nisan 2021 tarihi itibariyle kısmi kapanma, 29 Nisan 2021 tarihi itibariyle tam kapanma önlemleri hayata geçirilmiştir. Gerek kısmi kapanma ve tam kapanma döneminde alınan tedbirlerle sosyal izolasyonun artırılması gerekse aziz milletimizin tedbirlere uyum noktasındaki sağduyulu ve fedakârca yaklaşımı neticesinde günlük vaka, hasta ve ağır hasta sayılarında ciddi bir düşüş yaşandığı kamuoyunun malumudur.

Öte yandan hep beraber elde edilen bu başarının sürdürülmesi, salgının yayılımının kontrol altına alınması ve bir kez daha ivmelenen aşılama faaliyetleriyle beraber kalıcı normalleşmenin sağlanması için salgınla mücadele önlemlerine riayet etmek önümüzdeki kademeli normalleşme sürecinde de oldukça önem nakliyektadır.

Bu doğrultuda Sağlık Bakanlığı K-1-9 Bilim Kurulunun önerileri ve salgının seyrinde yaşanan gelişmeler dikkate alındığında 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’ten 1 Haziran 2021 Salı günü saat 05.00’e kadar uygulaması yapılacak olan kademeli normalleşme döneminde aşağıda belirtilen önlemlerin hayata geçirilmesi gerektiği değerlendirilmiştir” söylendi.

İŞTE KADEMELİ NORMALLEŞME TAKVİMİ 1. SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI Kademeli normalleşme döneminde; hafta içerisinde yer alan günlerde (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma) 21.00-05.00 saatleri arasında, hafta sonları ise Cuma günleri saat 21.00’den başlayıp, Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve Pazartesi günleri saat 05.00’te tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulaması yapılacaktır.

1.1- Sokağa çıkma kısıtlaması uygulaması yapılacak süre ve günlerde üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin devamlılığının sağlanması amacı ile Ek’te belirtilen yerler ve kişiler kısıtlamadan muaf tutulacaktır. Sokağa çıkma kısıtlamasına yönelik tanınan muafiyetler, 14.12.2020 tarih ve 20799 sayılı Genelgemizde açıkça belirtildiği şekilde muafiyet sebebi ve buna bağlı şekilde zaman ve güzergâh ile sınırlı olup, aksi durumlar muafiyetlerin kötüye kullanımı olarak görülerek idari/adli yaptırımlara konu edilecektir.

Sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan işyeri/fabrika/imalathane gibi yerlerde çalışan kişiler uygulanan denetlemelerde 29.04.2021 tarih ve 7705 sayılı Genelgemiz çerçevesinde e-devlet platformunda yer alan İçişleri Bakanlığı e-müracaat sistemi üzerinden alınan “çalışma izni görev belgesini” ibraz etmek zorundadırlar. Ancak NACE kodu eşleşme hatası, muafiyet kapsamındaki bir işyerinde görev yapmasına rağmen alt işverenin muafiyet kapsamında olmaması sebebiyle görev belgesi alınamaması ya da erişim hatası gibi durumlarda örneği bahse konu Genelge ekinde yer alan ve işveren ile çalışanın beyanı/taahhüdüyle manuel doldurularak imza altına alınan “çalışma izni görev belgesi formu” da denetimlerde ibraz edilebilecektir.

1.2- Tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulaması yapılacak Cumartesi-Pazar günlerinde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek olup, vatandaşlarımız mecburi gereksinimlerinın karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebileceklerdir.

1.3- Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmakta olan süre ve günlerde ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/ya da unlu mamul ruhsatlı işletmeler ile bu işletmelernin yalnızca ekmek satan bayileri (yalnızca ekmek ve unlu mamul satışı için) açık olacaktır. V atandaşlarımız ekmek ve unlu mamul gereksinimlerinın karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine yürüme mesafesinde olan fırına gidip gelebileceklerdir. Fırın ve unlu mamul ruhsatlı işyerlerine ait ekmek dağıtım araçları ile yalnızca market ve bakkallara ekmek teknik servisi yapılabilecek olup, sokak aralarında kesinlikle satış yapılmayacaktır.

1.4- Yabancılara yönelik sokağa çıkma yasağına dair muafiyet yalnızca turistik faaliyetler kapsamında geçici/kısa bir zaman için ülkemizde bulunan yabancıları kapsamakta olup; ikamet izinliler, geçici koruma statüsündekiler ya da global koruma müracaat ve statü sahipleri olmak üzere turistik faaliyetler kapsamı dışında ülkemizde bulunan yabancılar sokağa çıkma kısıtlamalarına tabidirler.

1.5- Tam kapanma sürecinde kendi gereksinimlerinı karşılayamayacak durumdaki ileri yaş gruplarındaki ya da ağır hastalığı olan halkımızın 112, 155 ve 156 numaraları üzerinden bildirdikleri temel ihtiyaçları VEFA Sosyal Destek Gruplarınca karşılanacak olup, bu konu da gerek personel görevlendirilmesi gerekse gereksinimlerin bir an önce giderilmesi bakımından gerekli tedbirler Valiler ve Kaymakamlar tarafından alınacaktır.

1.6- 18 yaş altı gençler ve çocuklarımız ile aşı hakkını kullanarak iki doz aşı olmuş olan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız için herkes için uygulanmakta olan sokağa çıkma kısıtlamasının dışında ayrıca bir sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayacaktır. Aşı hakkı bulunmasına rağmen aşı olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ise hafta içi günlerde yalnızca 10.00-14.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek olup, hafta sonları tam gün sokağa çıkma yasağına tabi olacaklardır. Sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olup olmadığına bakılmaksızın 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 18 yaş altı gençler ve çocuklarımız kademeli normalleşme döneminde şehir içi toplu ulaşım araçlarını (metro, metrobüs, otobüs, minibüs, dolmuş vb.) kullanamayacaklardır.

2. ŞEHİRLERARASI SEYAHAT KISITLAMASI Kademeli normalleşme döneminde; sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmakta olan süre ve günlerde şehirler arası seyahat kısıtlaması uygulaması yapılacaktır. 2.1- Şehirlerarası seyahat kısıtlamasının istisnaları; – Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmakta olan süre ve günlerde halkımızın uçak, tren, otobüs gibi toplu nakliye vasıtalarıyla yapacakları şehirler arası seyahatler için ayrıca seyahat izni alınması istenmeyecek, şehirler arası seyahat edileceğinin bilet, rezervasyon kodu vb. Ile ibraz edilmesi yeterli olacaktır. Bu durumdaki kişilerin şehirler arası toplu nakliye vasıtaları ile ikametleri arasındaki hareketlilikleri, kalkış-varış saatleriyle uyumlu olmak kalmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır.

– Zorunlu bir kamusal görevin ifası kapsamında ilgili Bakanlık veya kamu kurum ya da kuruluşu tarafından görevlendirilmiş kamu görevlilerinin (müfettiş, denetmen vb.) özel ya da fotoğrafı araçlarla yapacakları şehirler arası seyahatlerine, kurum kimlik kartı ve görevlendirme belgesinin ibraz edilmesi kaydıyla izin verilecektir. – Kendisi ya da eşinin, vefat eden birinci derece yakınının veya kardeşinin cenazesine katılmak ya da cenaze nakil işlemine refakat etmek amacı ile herhangi bir cenaze yakınının e-devlet kapısındaki İçişleri Bakanlığına ait E-BAŞVURU ya da ALO 199 sistemleri üzerinden yapacağı müracaat (yanında akraba konumundaki 9 kişiye kadar bildirimde bulunabilecektir) sistem tarafından vakit kaybetmeksizin otomatik şekilde onaylanarak cenaze yakınlarına özel araçları ile seyahat edebilmeleri için gerekli seyahat izin belgesi oluşturulacaktır.

Cenaze nakil ve defin işlemleri kapsamında müracaat yapacak halkımızdan herhangi bir belge ibrazı istenilmeyecek olup Sağlık Bakanlığı ile sağlanan entegrasyon üzerinden gerekli sorgulama seyahat izin belgesi düzenlenmeden önce otomatik şekilde yapılacaktır.2.2- Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmakta olan süre ve günlerde halkımızın özel araçları ile şehirler arası seyahate çıkmamaları esastır. Ancak aşağıdaki mecburi hallerin varlığı durumunda vatandaşlarımız, bu durumu belgelendirmek kaydıyla; e-devlet üzerinden İçişleri Bakanlığına ait E-BAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üzerinden Valilik/Kaymakamlık bünyesinde oluşturulan Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçları ile da seyahat edebileceklerdir. Seyahat İzin Belgesi verilen kişiler, seyahat süreleri boyunca sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır.

Zorunlu Hal Sayılacak Durumlar; §Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/ya da daha öncesinden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,§Kendisi ya da eşinin, hastanede tedavi gören birinci derece yakınına veya kardeşine refakat edecek olan (en fazla 2 kişi), Bulunduğu şehire son 5 gün içinde gelmiş olmakla birlikte kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içerisinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler), ÖSYM tarafından ilan edilmiş merkezi sınavlara katılacak olan, Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen, § Özel ya da kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan, Ceza infaz kurumlarından salıverilen, kişilerin mecburi hali bulunduğu kabul edilecektir.

3. İŞYERLERİNİN FAALİYETLERİ 3.1- Yeme-içme yerleri (restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi); – Hafta içi günlerde 07.00-20.00 saatleri arasında gel-al ve paket servis, 20.00-24.00 saatleri arasında ise yalnızca paket servis, – Hafta sonlarında ise 07.00-24.00 saatleri arasında yalnızca paket servis, biçiminde faaliyet gösterebileceklerdir. 3.2-.17 Mayıs-1 Haziran arası uygulaması yapılacak olan kademeli normalleşme döneminde aşağıda sayılan işyerlerinin faaliyetlerine geçici olarak ara verilmesine devam edilecektir. – Gazino, taverna, birahane, nargile salonu/kafeleri,

– Sinema salonları, – Kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi gibi yerler, – İnternet kafe/salonu, elektronik oyun yerleri, bilardo salonları, – Halı saha, yüzme havuzu, spor salonları, – Hamam, sauna ve masaj salonları, – Lunaparklar ve tematik parklar. Çay ocakları ise masa, sandalye/taburelerini kaldırmak ve yalnızca esnafa servis yapmak kaydıyla faaliyetlerine devam edebileceklerdir. 3.3- Yukarıda sayılan işyerleri dışında kalan ve tam kapanma döneminde faaliyetlerine ara verilen perakende ve hizmet sektöründeki giyim, tuhafiye, züccaciye, hırdavat, terzi, erkek kuaförü gibi dükkanlar ile büro ve ofisler vb. Işyerleri;

– Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde içerisinde bulunduğu işkolu için belirlenen tüm salgınla mücadele tedbirlerine riayet etmek kaydıyla hafta içi günlerde 07.00-20.00 saatleri arasında faaliyet gösterebileceklerdir.- Alışveriş merkezleri (AVM) ise; hafta içi 10.00-20.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek olup, hafta sonları kapalı olacaktır. 3.4- Zincir marketler ilk sırada olmak üzere çeşitli işyerleri tarafından açılış ya da belirli gün veya saatlere özgü genel indirim uygulamalarının oluşturmuş olduğu yoğunluğun önüne geçilebilmesi için indirim uygulamalarının en az 1 hafta sürecek şekilde uzun periyodlarla yapılması gerekiyor.

3.5- Marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) mecburi temel gereksinimler kapsamındaki ürünler dışında elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, alkol, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, züccaciye vb. ürünlerin satışına tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulaması yapılacak olan hafta sonlarında izin verilmeyecektir.

3.6- Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirlenen kurallara uymak kaydıyla pazaryerleri hafta içi günlerde 07.00-19.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek olup, hafta sonları ise pazaryerlerinin kurulmasına izin verilmeyecektir.

3.7- Online market ve yemek sipariş firmaları, hafta içi ve hafta sonu 07.00-24.00 saatleri arasında evlere/adrese servis biçiminde çalışabileceklerdir. 4. EĞİTİM-ÖĞRETİM FAALİYETLERİ Halihazırda faaliyetlerine devam eden kreşlerle beraber Milli Eğitim Bakanlığıyla yapılan değerlendirmeler çerçevesinde kademeli normalleşme döneminde anaokulları da faaliyetlerine devam edecek olup diğer tüm okul ve sınıf seviyeleri için Milli Eğitim Bakanlığınca kamuoyuna duyurulduğu şekilde uygulama sürdürülecektir.

5. KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA MESAİ Cumhurbaşkanlığının 14.04.2021 tarih ve 2021/8 sayılı Genelgesi ile Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığının 27.04.2021 tarih ve 17665 sayılı yazısı doğrultusunda, kamu kurum ve kuruluşlarında uygulanan 10.00-16.00 saatleri arası mesai sistemi sayesinde uzaktan/dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma usulünün uygulanmasına kademeli normalleşme döneminde de devam edilecektir.

6. ERTELENEN FAALİYET, ETKİNLİK VE TÖRENLER 6.1- Sivil toplum kuruluşları, sendikalar, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşlarıyla birlikler ve kooperatiflerin genel kurul dahil yapacakları geniş katılımlı her çeşit etkinlikleri 1 Haziran 2021 tarihine kadar ertelenecektir. 6.2- Evlendirme işlemlerinin gerçekleştirilmesine devam edilmekle beraber halen uygulanan nikah ve nikah merasimi biçimindeki düğünler ile nişan ve kına gibi etkinliklerin yapılmaması uygulamasına, 1 Haziran 2021 tarihine kadar devam edecektir.

6.3- Huzurevi, yaşlı bakımevi, rehabilitasyon merkezi, çocuk evleri gibi sosyal koruma/bakım merkezlerinde halihazırda uygulanan ziyaretçi kısıtlaması 1 Haziran 2021 tarihine kadar uzatılacaktır.

7. TOPLU ULAŞIM TEDBİRLERİ 7.1- Şehirlerarası faaliyette bulunan toplu nakliye araçları (uçak hariç); araç ruhsatında belirtilen yolcu nakliye kapasitesinin %50’si oranında yolcu kabul edebilecek olup, araç içerisindeki yolcuların oturma biçimi yolcuların birbirleriyle temasını engelleyecek (1 koltuk dolu 1 koltuk boş) şekilde olacaktır. 7.2- Şehir içi toplu nakliye araçları ise 14.04.2021 tarih ve 6638 sayılı Genelgemizle getirilen esaslar çerçevesinde %50 kapasite sınırlaması ile ayakta yolcu kabul edilmemesi kuralına tabi olarak faaliyet sunabileceklerdir.

8. KONAKLAMA TESİSLERİNE DAİR TEDBİRLER8.1- Şehirlerarası karayolları üstünde bulunan dinlenme tesisleri (yerleşim sahası içerisinde bulunanlar hariç) ile konaklama tesislerinin (otel, motel, apart otel, pansiyon vb.) içerisinde bulunan yeme-içme yerleri (yalnızca konaklamalı müşterilerle sınırlı olacak biçimde) aynı masada aynı anda en fazla 2 kişiye servis açılması kaydıyla hizmet verebileceklerdir.

8.2- Konaklama tesislerinin kapalı alanlarında bulunan eğlence merkezleri kapalı tutulacak ve bu alanlarda müşteri kabul edilmeyecektir.8.3- Konaklama tesislerinin açık alanlarında toplu eğlence biçiminde etkinliklere kesinlikle izin verilmeyecek, bu yerlerde yoğunlaşmanın önüne geçilebilmek adına fiziksel mesafe kurallarına maksimum özen gösterilecektir.8.4- Sokağa çıkma kısıtlaması uygulaması yapılacak olan süre ve günlerde konaklama tesislerinde rezervasyonunun bulunması (bedelinin tamamı ödenmiş olmak kaydıyla) vatandaşlarımız açısından sokağa çıkma ve/ya da şehirler arası seyahat kısıtlamasından muafiyet sağlayacak olup bu gayeyle seyahat edecek halkımızın denetimlerde rezervasyon ve ödeme belgelerini ibraz etmeleri yeterli olacaktır.

8.5- 30.09.2020 tarih ve 16007 sayılı ile 28.11.2020 tarih ve 19986 sayılı Genelgelerimiz doğrultusunda konaklama tesislerinin denetimleri etkin şekilde sürdürülecek, sahte rezervasyon ilk sırada olmak üzere her çeşit kötüye kullanımın önüne geçilecektir.Yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararlarının ivedilikle alınması, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması hususunda; Bilgi ve gereğini önemle arz ve rica ederim.”