DOLAR 18,8358 % 0.02
EURO 20,2320 % 0.08
GRAM ALTIN 1.133,99 % 0,23
ÇEYREK A. 1.854,07 % 0,23
BITCOIN 439.481 -0.083
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava

Hamle

Son Güncelleme :

12 Mayıs 2021 - 18:21

/ 0 views kez okundu.
Hamle

Dışişleri Kaynakları, İİT Temsilciler Komitesinin Türkiye’nin girişimi ile Cidde’de toplandığını bildirdi. İslam İşbirliği Teşkilatı Temsilciler Komitesi toplantısında İsrail’in saldı*rganlığı kın*andı. Filistinlilere global koruma sağlanması çağrısında bulunulurken, İsrail’in işlediği su*çlardan sorumlu tutulması çağrısında bulunuldu. BM Güvenlik Konseyi ve BM organları göreve davet edildi.

Geçtiğimiz gün İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), İsrail’in yargılanmayı gerektiren bir savaş su*çu olduğunu belirtmişti. İİT’ye bağlı Bağımsız Daimi İnsan Hakları Komisyonundan yapılan açıklamada, işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’da namaz kılan Filistinlilere güç kullanılması ve ramazan da vah*şet uygulanması kınandı.

Bunun dini özgürlüklerin ciddi şekilde ihlali olduğu vurgulanan açıklamada, “Filistinlilerin Doğu Kudüs’teki evlerinden tahliyesi sırasında İsrail’in Filistin halkına yönelik vah*şetin*in artm*ası, tüm sorumluların yar*gılanmasını gerekt*iren bir sav*aş su*çudur.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada ayrıca “Doğu Kudüs, işgal altındaki Filistin topraklarının ayrılmaz bir parçasıdır ve İsrail, zorlayıcı önlemlerle onun hiçbir parçasına el koyamaz.” ifadelerine yer verildi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve global topluma da “İsrail’e bu insanlık dı*şı ihlallerinden vazgeçmesi için baskı yapma ve bu çat*ışmayı ayrıntılı, adil bir çözüme ulaştırmak için somut önlemler alma” çağrısında bulunuldu.